Jak znaleźć dobrego behawiorystę dla swojego psa?

Psi behawiorysta jest ekspertem od treningu psów, którego umiejętności wykraczają poza normy treningowe i pomagają w rozwiązywaniu nietypowych, problematycznych lub agresywnych zachowań psów w celu ich rozwiązania. Behawiorysta może zapewnić cenną pomoc właścicielom psów w dotarciu do sedna wszelkich problemów, jakie może mieć on ze swoim pupilem, jak również może zasugerować szereg różnych podejść, które mogą pomóc w ich rozwiązaniu.

Wszystkie psy są różne, a nawet jeśli pochodzenie danego problemu jest jasne, wiedza o tym, jak zdekodować reakcje psa w i zmienić je na akceptowalne normy, może być trudna do wprowadzenia w życie. To właśnie w takich przypadkach pomaga behawiorysta.

szkolenie psa

Podobnie jak w przypadku regularnych technik szkolenia psów, istnieje wiele różnych metod szkolenia i punktów widzenia na temat tego, co najlepiej sprawdza się w zasadach zachowania psów i nie wszyscy behawioryści w ten sam sposób rozwiązują problemy. Jeśli zastanawiasz się nad pomocą eksperta, skorzystaj z poniższych wskazówek dotyczących znalezienia dobrego behawiorysty.

Chociaż istnieją różne szkolenia dostępne dla behawiorystów, nie ma prawnego wymogu posiadania żadnych formalnych kwalifikacji, zanim dana osoba będzie mogła rozpocząć świadczenie usług jako behawiorysta. Mimo to warto wybrać specjalistę, posiadającego wiedzę i umiejętności potwierdzone odpowiednim dokumentem.

Dobrze, jeśli behawiorysta spędzi kilka sesji z psem w ciągu kilku tygodni lub nawet miesięcy, aby rozwiązać problem. Ponadto Ty, jako właściciel, będziesz mógł zobaczyć w czasie pierwszych zajęć, jak przebiegają takie zajęcia, zanim przeznaczysz na ich kontynuację znaczną kwotę pieniędzy.

Niezależnie od problemu, jaki masz z psem, doświadczony behawiorysta powinien go sam rozpoznać oraz wyjaśnić, w jaki sposób będzie postępować w kwestii jego rozwiązania. Mimo że behawioryści nie gwarantują sukcesu, ponieważ istnieje tak wiele zmiennych, z których nie mniej ważne jest twoje zaangażowanie jako właściciela, to doświadczony specjalista poradzi sobie nawet z najtrudniejszym przypadkiem.

Surowe podejście jest już od ponad dekady "niemodne" w świecie psów, ale mimo to nadal istnieją trenerzy i behawioryści, którzy preferują ten system. Ustal ze swoim behawiorystą, zanim dojdziesz do punktu wstępnej oceny, jakie metody treningu są przez niego stosowane i jakie są jego poglądy na temat tego, jak dyscyplinować i jak nagradzać.

W razie potrzeby do szkolenia można wykorzystać specjalne uprzęże i różnego rodzaju rekwizyty, a kompetentny i profesjonalny behawiorysta musi je posiadać i stosować podczas sesji. O ile Twój pies nie jest wyjątkowo duży lub bardzo mały, nie powinieneś być poproszony o zakup lub dostarczenie jakiegokolwiek sprzętu, chociaż możesz zdecydować się na zakup jednego z nich do własnego użytku, poza sesjami.

Podczas wstępnej oceny, behawiorysta powinien być w stanie mocno ugruntować swoją pozycję lidera i zyskać szacunek oraz uwagę Twojego psa. Upewnij się, że tak jest, a także, że Twój pupil w uzasadniony sposób akceptuje behawiorystę i chętnie z nim współpracuje.

źródła: