Korzyści wynikające z zapisania dziecka do przedszkola

Przedszkola są jedną z najbardziej popularnych opcji opieki nad dziećmi, wybieraną przez wielu rodziców. Niektóre dzieci już od najmłodszych lat rozpoczynają swoją przygodę z edukacją wczesnoszkolną, uczęszczając do żłobka. Podczas gdy inne pierwszą styczność ze szkolnym środowiskiem mają właśnie na etapie przedszkolnym.

Kiedy najlepiej zapisać dziecko do przedszkola? Możesz zacząć zauważać w wieku około dwóch lub trzech lat, że Twój maluch jest już gotowy do rozwinięcia skrzydeł. Zacznij wtedy poważnie się zastanawiać, jakie przedszkole wybrać. Oczywiście każdy maluch jest inny, ale jeśli czujesz, że jest on na to gotowy, to wiedz, że będzie to miało dla Twojego maleństwa same pozytywne korzyści.

dzieci w drodze do przedszkola

Jednak jeśli wciąż zastanawiasz się, dlaczego przedszkole może być dobrym wyborem dla Twojego dziecka, przyjrzyj się niektórym korzyściom:

Zaufanie

Dla dzieci rozpoczynających naukę w przedszkolu może to być pierwszy raz, kiedy spędzają kilka godzin poza domem, bez rodziców. Dodatkowa niezależność, która wynika z oddalenia się od głównych opiekunów, może wzbudzić w dziecku pewność siebie, ponieważ uczy się ono samodzielnie wykonywać podstawowe zadania i dowiaduje się więcej o życiu poza jednostką rodzinną. Ponadto przedszkole poszerzy doświadczenie Twojego malucha w świecie. Uczestnictwo w różnych zajęciach, spędzanie czasu z różnymi dziećmi i dorosłymi oraz odwiedzanie różnych miejsc pomoże im zbudować fundament, który przygotuje je do życia w świecie zewnętrznym.

Zdobywanie nowych umiejętności

Przedszkole może być ekscytującą przygodą dla małych dzieci, która zapewni im szeroki wachlarz nowych umiejętności. Od nauki poprawnego trzymania ołówka do rozwijania umiejętności liczenia. Umiejętności osobiste, takie jak bycie odpowiedzialnym za umycie rąk przed zjedzeniem, założenie własnej kurtki i powieszenie go na swoim miejscu, będą również rozwijane w przedszkolu.

Przygotowanie do szkoły

Bycie w przedszkolu jest świetnym sposobem na ułatwienie dziecku przejścia do etapu szkoły podstawowej. Rozpoczęcie nauki w szkole nie będzie takim szokiem dla dziecka, które jest już przyzwyczajone do spędzania czasu w środowisku szkolnym. Uczestnictwo w zorganizowanych zajęciach, spędzanie czasu z rówieśnikami, przestrzeganie zasad i słuchanie instrukcji od personelu przedszkola pomoże im poczuć się przygotowanym do życia w "dużej szkole", kiedy nadejdzie odpowiedni czas.

Nawiązywanie nowych znajomości

Przedszkole to doskonała okazja dla Twojej pociechy do nawiązania pierwszych przyjaźni. Przebywanie z rówieśnikami jest również idealne do tworzenia nowych zabaw, co rozwija wyobraźnie. Oczywiście uczy to także działania w grupie.

Rozwijanie umiejętności społecznych

Kluczowe umiejętności społeczne, takie jak słuchanie innych, zabawa z innymi dziećmi oraz poznawanie ich uczuć i opinii, są umiejętnościami, których można się nauczyć w przedszkolu. Dzieci dowiadują się więcej na temat interakcji z innymi dorosłymi i dziećmi, a także uczą się okazywania empatii. Przedszkole stanowi idealne miejsce do wykorzystania pojawiających się umiejętności społecznych w praktyce.

Rutyna

Korzyści płynące z rutynowych czynności w życiu małych dzieci to temat, o którym często mówi się jako o sposobie budowania poczucia bezpieczeństwa. Uczęszczanie do przedszkola zapewnia dzieciom stabilną rutynę i strukturę dnia, co oznacza, że są one świadome tego, czego się od nich oczekuje o określonych porach. Ta silna podstawa umożliwia dzieciom odgrywanie bardziej aktywnej roli w określonych zadaniach, ponieważ wiedzą, co i kiedy mają robić. Na przykład, będą wiedziały, że przed czasem wolnym, muszą posprzątać, przed czasem obiadu muszą pomóc w nakryciu stołu i umyciu rąk.

• Karolina
http://www.happycentre.pl/przedszkole-warszawa-ursus | 2019-09-20

Oddanie dziecka na kilka godzin obcym osobom to trudna decyzja dla każdego rodzica, ale nie można zamykać dzieci w czterech ścianach i izolować ich od rówieśników.